WordPress návod: Tvorba webu za 15 minut

11/01/2022

český wordpress návod pro začátečníky

Český WordPress návod pro začátečníky

Tento WordPress návod je vhodný pro všechny začátečníky, co s WordPressem nemají předchozí zkušenosti. WordPress je skvělým řešením pro projekty všech různých velikostí a jeho základy zvládne webový laik. Během 15 minut se naučíme naprostý základ. Spustíme svůj první web a následně si ukážeme, jak provést jednoduché úpravy.

1. Vybrání a ověření doménového jména pro web

wordpress návod pro začátečníky

Každý web potřebuje mít své vlastní jméno. Ve světě internetu se mu říká doména. Jděte na https://ondrejdusek.com/navod-jak-vytvorit-web/, zadejte jméno své budoucí domény a klikněte na ověřit dostupnost. Pokud je doména volná, skvělé! Můžete pokračovat na další krok.

2. Získání webhostingu a domény

Webhosting a doména jsou 2 věci, které nezbytně potřebujete ke spuštění vlastního webu. Webhosting je místo, kde je uložený veškerý obsah a soubory vašeho webu. Texty, obrázky, videa… Zkrátka vše co je spojené se samotným webem. Jak již víte z minulého kroku, doména je zase název vašeho webu.

založení domény a webhostingu

Pro založení WordPress webhostingu s doménou na stránce https://ondrejdusek.com/navod-jak-vytvorit-web/ sjedeme dolů na krok č.2 a klikneme na tlačítko založit doménu a hosting.

wordpress webhosting

Následně budete přesměrováni na stránky OneBit hostingu, kde všechno založíme.
Zde sjedeme úplně dolů na bod č.1 a klikneme na tarif start.

Skvělá zpráva je, že za webhosting teď nemusíte vůbec nic platit. Na 60 dnů ho od OneBit hostingu máte na zkouškou zcela zdarma. Když se pak rozhodnete, že web nechcete, nebo budete chtít jiný webhosting, nemusíte nic platit. Za zkoušku tedy nic nedáte.

ověření domény

Sjedeme dále dolů na bod č.3 a zadáme doménu, kterou jsme vybrali a ověřili.
Dále už jenom dokončíme objednávku.

Po dokončení objednávky vyčkáme zhruba 10 minut na potvrzovací email, ve kterém nám budou zaslány přístupové údaje na náš OneBit účet.

3. Instalace WordPressu

wordpress návod na instalaci

Nyní můžeme nainstalovat samotný WordPress. Zde doporučuji shlédnout postup přímo v samotném videu u tohoto článku v čase 3:42, kde vše provádím krok po kroku. Alternativně můžete vyzkoušet postup přímo od samotného OneBit hostingu.

Po instalaci WordPressu vám na email budou zaslány přístupové údaje do administrace WordPressu. Na přihlašovací stránku se dostanete tím, že do svého prohlížeče zadáte jméno své domény (www.vasedomena.cz) a za něj přidáte „/wp-admin“. Výsledná URL tedy vypadá takto: www.vasedomena.cz/wp-admin

4. Importování vzhledu WordPress šablony

Výborně, WordPress už máme nainstalovaný. Nyní je potřeba nainstalovat šablonu, pluginy a importovat vzhled šablony.

instalace wordpress pluginů

V administraci WordPressu Klikneme na pluginy -> instalovat a napíšeme elementor. Klikneme na nainstalovat a aktivovat.

návod na instalaci wordpress šablony

Dále půjdeme do sekce vzhled a napíšeme „astra“.
WordPress šablonu nainstalujeme a aktivujeme.

wordpress šablony zdarma

V neposlední řadě půjdeme opět do sekce pluginy a napíšeme „astra starter“
Nainstalujeme a aktivujeme.

úprava wordpress šablony

Nyní si vybereme vzhled šablony. V sekci vzhled půjdeme do starter templates a vybereme vzhled, který se nám líbí. Je jich tu nespočet, takže je jedno, jestli jste firma, nebo např. menší podnikatel. Vybere si každý.

Vybereme vzhled a klikneme na import. Následně budeme provedeni importovacím „pomocníkem“. Po tomto kroku máme nyní importovaný vzhled šablony.

5. Tvorba a úprava webových stránek

wordpress návod jak vytvoŕit web

Nyní nás čeká poslední krok tohoto WordPress návodu. Tvorba webu a úprava obsahu webových stránek.

K editaci libovolné stránky na vašem WordPress webu stačí:

  1. Navštívit vybranou stránku
  2. Kliknout na tlačítko edit with elementor.

Pro editaci libovolného prvku na webu na něj stačí kliknout levým tlačítkem myši. V bočním panelu se nám následně zobrazí nabídka, kde můžeme s prvkem dále manipulovat a měnit jeho vlastnosti.

Tvorbu a editaci samotného webu názorně krok po kroku vysvětli ve videu v čase 8:52.

Toť vše :).  Pokud jste tento WordPress návod následovali až do konce, vytvoření vlastního jednoduchého webu pro vás bude hračka. Pokud jste se někde zasekli, nebo potřebujete pomoct, můžete se na mě obrátit na hello@ondrejdusek.com.

Pokud podnikáte, myslíte to s webem vážně a nemůžete si dovolit chybovat, rezervujte si se mnou úvodní konzultaci, která je zdarma.

Potřebujete pomoct s webem?

Pojďme společně probrat i váš projekt. Třeba u šálku dobré kávy!

ondrej dusek webdesigner praha