Jak napsat hashtag a kde jsou jeho počátky?

18/11/2021

Jak napsat hashtag?

V dnešním článku si povíme, jak napsat hashtag a co stálo za jeho vznikem. Pojem hashtag známe jako populární symbol „#“, který se převážně používá na sociálních sítích. Pomocí hashtagu označujeme klíčové slovo, díky kterému lze vyhledávat specifický obsah média, textu či dokonce souboru. V češtině pojem hashtag známe jako mřížka, nebo křížek.

jak napsat hashtag na české klávesnici

Jak napsat hashtag?

Ve skutečnosti existuje několik způsobů, jak napsat hashtag, neboli mřížku.

  1. Nejjednodušší způsob je využít pravou klávesu Alt(AltGr) v kombinaci s klávesou X. Výsledná kombinace je tedy Alt + X = #
  2. Dalším způsobem, jak ho napsat je využití tří kláves, a to Ctrl + levý Alt + X.
  3. Hashtag také můžeme napsat pomocí ASCII kódu. K tomu je zapotřebí numerická klávesnice. Stiskneme levý Alt, následně v průběhu stisknutí naťukáme na numerické klávesnici číslovku 35.
  4. V případě, že máte k dispozici pouze anglickou klávesnici, vystačíte si s kombinací levý Shift + Š (klávesa, v levé horní části, kde naleznete číslo 3 a samotnou mřížku).
  5. Pokud si nevíte rady, můžete hashtag jednoduše zkopírovat #.

jak pracovat s hashtagem

Jak s hashtagem pracovat?

Pokud už víte, jak napsat hashtag, je určitě dobré vědět, jak s ním efektivně pracovat.
Hashtag je prominentní převážně na Instagramu, za kterým následuje Twitter. Nalezneme ho ale prakticky na všech sociálních sítích.

Například na instagramu hashtag slouží především jako „nálepka“ ke konkrétnímu příspěvku. Podle hashtagu mohou ostatní uživatelé najít vaše příspěvky, nebo rovnou celý profil. Psaní hashtagů pod vaše příspěvky se tedy rozhodně vyplatí.  Hashtagy v dnešní době můžete na Instagramu dokonce i sledovat. Po zakliknutí sledování se vám ve vašem feedu začnou zobrazovat relevantní příspěvky pro sledovaný hashtag. Můžete se takto inspirovat a dále posouvat svůj obsah.

Populární jsou také Instagramové fotovýzvy. Společnost Apple například vytvořila výzvu #ShotonIphone challenge, při které vyzývá uživatele, aby na svých iPhonech vyfotili co nejlepší fotografie.

Dále je také užitečné vědět, jak napsat hashtag s frází. Platí zde jednoduché, avšak velice důležité pravidlo. Vyhněte se používání mezerníku. V hashtagu mezerníky totiž nejsou, mezery tedy musíte nahradit například dolním podtržítkem, nebo pomlčkou. Ve frázích se vyvarujte dlouhým spojením a zkuste použít maximálně tři slova. Zdlouhavé věty nidko nejspíše hledat nebude a ztratí tak svůj smysl.

 

tipy a triky hashtag

Tipy a triky. Na co dát při psaní hastagu pozor?

Dobrým nápadem je používat hashtagy, které jsou uživateli často využívané a které jsou na sociálních sítích úspěšné. Určitě se ale nesnažte používat každý hashtag, který jste již někde viděli.

Za přílišné používání nevhodných hashtagů vám na Instagramu hrozí udělení tzv. „shadowbanu“. To ve výsledku znamená, že váš profil bude skrytý pro uživatele, kteří vás nesledují. Příspěvky se poté budou ukazovat jenom přátelům a followerům, kteří vás uź nějakou dobu sledují.

Při psaní hashtagu je potřeba myslet na jeho ideální délku. Neměl by být ani moc dlouhý, ani moc krátký. Čím lépe se bude dát hashtag zapamatovat, tím lépe pro vás. S dlouhými a nezapamatovatelnými hashtagy můžete na zvýšení návštěvnosti zapomenout.

Existují i nevhodné hashtagy. Například #like4like, #likeforlike, #l4l, #instalike, #followme, #f4f, #follow4follow, #followforfollow apod. Vybízí k tomu, abyste si s jinými uživateli vzájemně lajkovali profily, či fotky. Instagram se těmto praktikám však snaží zabránit. Výsledkem může být tzv. „shadowban“.

jak napsat hashtag - vznik hashtagu

Co je to hashtag?

Prapůvod samotného hashtagu lze hledat v programování. V mnoha programovacích jazycích je používaný jako symbol pro komentování daného řádku, předevśím ve skriptovacích jazycích pro Unix (například Shell, nebo i multiplatformní Python).

Tím se inspirovali i členové komunity okolo IRC sítí a přijali společnou dohodu o přidání symbolu „#“ před začátek slova, které označovalo konkrétní kanál. Tím se později inspirovali i uživatelé sociální sítě Twitter, kteří zaćali hashtag přidávat v příspěvcích ke slovům značícím předměty zájmu.

 

Mřížka znak

S #hashtagem většinou pracujeme hlavně na sociálních sítích jako je Twitter, Instagram, Pinterest, nebo i Facebook. Zatímco na Twitteru se mřížkou označují témata či skupiny lidí, na Intstagramu hashtagy uvádějí to, co je na fotografii. Na soc. síti Pinterest  se takto označuje vložený obsah tvz. pinu(špendlíku). Po kliknutí na hashtag se zobrazí piny, které s hashtagem souvisejí, nebo je dané slovo z hashtagu obsaženo v popisu pinu. Na facebooku hashtagy nemají takový význám, tudíž se moc nepoužívají.

 

Známe hashtagy z historie

#followfriday

Celosvětově nejpoužívanějším hashtagem, který našel hojné uplatnění i v českých poměrech, je #followfriday, zkráceně #ff (také #ffcz pro české prostředí). Tento tag spustil v půlce ledna 2009 Micah Baldwin. Každý pátek tento text přidávají miliony uživatelů k doporučením, koho sledovat. Tím se lze dostat k zajímavým lidem a jejich příspěvkům, na které byste jinak těžko narazili.

#MeToo

Na internetu se v roce 2017 značně rozšířila kampaň MeToo, která upozorňovala na sexuální násilí.

#iranelection

Íránské volby jsou hodnoceny jako číslo jedna v trendy tématech pro rok 2009 označené hashtagem #iranelection, jak uživatelé z celého světa měnili svůj místní status na Teherán (aby tak zmátli Íránskou tajnou policii) a novinky z protestů byly posílány na Twitter, což jim dávalo důležitost, která do té doby byla popírána.

Během povolební krize v Íránu, obyvatelé žijící v Íránu, členové diaspory a komunita Twitteru začali používat hashtag #iranelection ke sdílení novinek a informací o tom, co se děje v ulicích Íránu. Během toho vznikly sporné debaty o využití twitteru v aktuální koordinaci protestů. Je nesporné, že Twitter, konkrétně jeho hashtag, byl nápomocný v získávání informací o dění v zemi během krize.

#HurrricaneSandy

Jedním z příkladů využití hashtagu jako nástroje k shromažďování informací je katastrofa na pobřeží Severní Ameriky, kterou způsobil hurikán Sandy (2012). Hashtag umožnil lidem po celém světě sledovat aktuální situaci, pomohl lokalizovat nejhůře postižená místa a směrovat do nich pomoc a také usnadnil komunikaci mezi lidmi ze zasažených oblastí a jejich rodinami.

V takových situacích dělají hashtagy z uživatelů amatérské žurnalisty, kteří je používají v příspěvcích ke sdílení novinek přímo z místa děje

#tbt

Tento hashtag se většinou používá u fotek, na kterých je zobrazeno, jak něco vypadalo dříve a jak to vypadá dnes (příkladem mohou být fotky při posilování, kde lze pozorovat nárůst svalové hmoty, nebo renovace interiéru). Tato zkratka vychází z anglického throwback Thursday. Proto by se toto nostaligcké vracení se do minulosti mělo odehrávat právě ve čtvrtek.

To je snad vše, co obyčejný smrtelník potřebuje o hashtagu vědět. Pevně věřím a doufám, že už víte, jak napsat hashtag. Přeji vám hodně úspěšných hashtagů a především spousty nových a věrných followerů????. Více článků naleznete zde.

Potřebujete pomoct s webem?

Pojďme společně probrat i váš projekt. Třeba u šálku dobré kávy!

ondrej dusek webdesigner praha